Mgr. Vladimír Ando, Ph.D., nar. 1955, vystudoval obor sinologie-orientalistika na FFUK Praha (1983). V roce 1985/86 absolvoval desetiměsíční stáž na Univerzitě Fudan v Šanghaji a později více krátkodobých studijních pobytů na Čínské akademii společenských věd, univerzitách a v nemocnicích čínské medicíny v Pekingu a Tianjinu. Specializuje se na základní teorii čínského lékařství a práci s původními čínskými prameny z této oblasti. Je autorem děl „Klasická čínská medicína. Základy teorie I. – V.“, „Farmakologie klasické čínské medicíny“, „Dětská tuina, Tradiční čínské masáže dětí“, „Klinická akupunktura podle institutů čínského lékařství v Nankingu a Pekingu, 2019“, „Pojednání o teplé horkosti, Wenrelun“, „Tuina čínské léčebné masáže 1. – 2.“, aj.
Díky desetiletím soustavné a pečlivé publikační činnosti pana Anda se nám v češtině vytvořila naše vlastní národní odborná terminologie čínské medicíny, která v důsledku poučeného a hlavně přímého převodu z čínštiny nám dovoluje o jednotlivých aspektech čínské medicíny přemýšlet ve slovech a jimi vytvářených obrazech tak blízko originálním čínským termínům, jak jen pružnost češtiny dovoluje.
Pokud Vás zajímají česky psané knihy o čínské medicíně, pak žádné z autorských děl či překladů pana Vladimíra Anda nesmí ve Vaší knihovně chybět! A když už v odborné knihovně nechybí, budou se Vám připomínat, neboť mají tu vzácnou vlastnost, že se umí držet v popředí.